Skaistākās alas

Alām ir visdažādākās formas, arī lieluma ziņā tās ir atšķirīgas, taču atrodamas daudzviet pasaulē. No gigantiskiem tuneļiem līdz šķietami vienkāršiem dobumiem, dziļi klintīs vai zem zemes - alas ir pelnījušas tikt iekļautas ikviena ceļotāja vēlmju sarakstā.

Ūdens ir lielisks dabas arhitekts, un, vairākus tūkstošus gadus laužoties cauri klintīm ar cirtņa spēku, tas radījis visneparastākās skulptūras un alas. Ūdens ir arī nesis sev līdzi minerālus, laika gaitā izveidojot žilbinošas, kristāliem klātas sienas. Šajā ziņā nepārspējamākā ir Naikas ala Čivavas štatā Meksikā - tajā ir milzum daudz varenu kristālu, no kuriem augstākais sasniedz 11 metrus. Šie kristāli, zināmi kā selenīti, ir veidojušies ģipsi saturoša gruntsūdens ietekmē, ko pazemē aptuveni 4,8 kilometru dziļumā tūkstošiem gadu sildījis magmas baseins. Selenīti te redzami ik uz soļa un veido ģeoloģisku šķēršļu joslu tiem, kuri pārvietojas zem alas velvēm. Apstākļi alā ir ekstrēmi - temperatūra sasniedz aptuveni +58°C. Taču patlaban tā ir slēgta - alu appludinājuši karsti gruntsūdeņi, un kristāli turpina veidoties.

Skaistiem kristāliem bagāta ir arī Jewel Cave jeb Dārgakmeņu ala Dienviddakotā, ASV. Sienas klāj kalcīta kristāli, to izciļņi un joslas atstaro mākslīgo gaismu. Ar laternām izgaismotie celiņi met līkumus, un skatienam atklājas katrs krāšņās alas nostūris.

Alās visā pasaulē redzamas klinšainas struktūras, kādas nav sastopamas nekur citur dabā. No mainīgiem, it kā plūstošiem smalka un graudaina akmens veidojumiem līdz nokareniem stalaktītu svečturiem - klinšu alās ir izveidojušās daudzas brīnumzemes. Savukārt pasaules aukstākajos reģionos alas veidojas ledājos. Eiropas lielākajā ledājā Vahtnajegidlā, Islandē, ir vairākas spilgti zilas alas. Biezākajā vietā ledus ir 1000 metrus biezs, un alu tīkls ļauj aplūkot ledāju no iekšpuses. Šī ir ļoti skaista vieta gan milzīgo izmēru, gan ledus “interjera” dēļ, taču pastaiga pa alām var būt diezgan slidens piedzīvojums.

Pasaules alas ir brīnišķīgi dabas arhitektūras paraugi, un, ja vēl tās papildina jāņtārpiņu mirdzums, rodas teju vai pārpasaulīga sajūta. Jaunzēlandē Vaitomo alu Jāņtārpiņu grotā var piedzīvot īstenu gaismas šovu. Tās griesti ir kā nosēti ar sīkajām spīdvabolēm, un tās pārliecinoši demonstrē savu spēju mirdzēt. Alas pamatne gan nav piemērota staigāšanai, to veido rāms ezers. Tāpēc brīnumainajā piedzīvojumā zem “zvaigžņotajām” velvēm jābrauc ar laivu.

Alas paver iespēju ielūkoties vidē, kāda nav nekur citur uz mūsu planētas. Apmeklējiet tās, lai savām acīm skatītu neparastas dabas veidotas formas un struktūras.

Alu izpēte

Puertoprinsesa

Pazemes upe

Palavana, Filipīnas

Pazemes upes Puertoprincesas alā mājo daudz dažādu dzīvnieku sugu, piemēram, alu sikspārņi, kā arī pērtiķi, kas ēd krabjus un dzīvo pie alas ieejas.

Lasko alas

Montinjaka, Francija

Uz Lasko alu klinšainajām sienām saglabājušies vairāk nekā 17 000 gadus seni zīmējumi un gleznojumi, un šīs alas bieži dēvē par pirmsvēstures Siksta kapelu.

Cuevas de Mármol

(MMarmora alas) Čīle

Ūdens izskalotās alas ir unikālas ne tikai tekstūras un krāsu, bet arī atrašanās vietas ziņā. Tās atrodas Heneralkarreras ezera ūdeņos, un tur var nokļūt ar lidmašīnu vai arī ar automašīnu un laivu.

Šahtveida ala

Džordžija, ASV

Lielākā ala ASV ir aptuveni 178 metrus dziļa, tāpēc labākais veids, kā to sasniegt, ir nolaisties tieši centrā. Laižoties lejup, varēsiet vērot vairākus miljonus gadu senas kaļķakmens sienas.